Петте неща, които Зеленски изисква от Европа 

12 октомври 2024 09:24   746 прочита


 
 
Украинският президент Володимир Зеленски не позволява на урагана Милтън да го спре да представи своя печеливш план пред лидерите в Лондон, Париж, Рим и Берлин. От вчера Зеленски е на 36-часова обиколка из основните европейски столици, за да получи допълнителна военна помощ от лидерите на Обединеното кралство, Франция, Италия и Германия, както и от новия генерален секретар на НАТО. 


Тъй като Украйна е под натиск от руската армия, която напредва въпреки астрономическите жертви, Зеленски иска да си осигури подкрепа за страната преди предстоящите президентски избори в САЩ, които могат да обтегнат отношенията на Киев с неговия ключов съюзник. 

Тази обиколка беше уредена в последния момент поради урагана Милтън, който принуди президента на САЩ Джо Байдън да отмени тазседмичното си пътуване до Германия. В събота той трябваше да председателства среща на високо равнище на Контактната група по отбраната на Украйна в американската база в Рамщайн, за да координира военната помощ за Киев – което трябваше да бъде възможност за Зеленски да се обърне към ключовите си съюзници на едно място. 

Сега той трябва да ги посещава един по един. Украинският президент започна в Лондон, където представи плана си на премиера Кейр Стармър и шефа на НАТО Марк Рюте. Той каза, че планът му „цели да създаде условия за справедлив край на войната и че Украйна може да преговаря само от силна позиция“. 

Той също така отново поиска разрешение Украйна да използва дарени оръжия за атаки в Русия, нещо, което Съединените щати блокират. „От правна гледна точка това е възможно, защото на Украйна е позволено да използва своите оръжия, ако могат да поразят цели в Русия и ако тези цели представляват заплаха за Украйна. Решението за това обаче винаги зависи от отделните съюзници“, каза Рюте. 

Зеленски отправи същите призиви към президента Еманюел Макрон в Париж вчера, преди да завърши деня в Рим с премиера Джорджия Мелони, която силно подкрепя Киев, но е категорична, че италианските оръжия не могат да се използват за атаки в Русия. 

След закуска с папата тази сутрин Зеленски отива в Берлин, за да се срещне с канцлера Олаф Шолц – най-големият военен поддръжник на Украйна след САЩ, който все още отказва да дари крилати ракети с голям обсег Taurus от страх да не провокира Русия. 

Веднага след като Зеленски замина за пътуването, украинските официални лица се опитаха да отрекат слуховете, че украинският президент се опитва да договори примирие. „Имаме печеливш план, който има за цел да насърчи прилагането на мирната формула. Не говорим за нищо друго“, каза сътрудникът на Зеленски Дмитро Литвин пред Politico. 

Politico анализира петте основни цели на Зеленски преди турнето и оцени шансовете им по скала от 1 до 5, като 1 означава почти никакъв шанс. 

1. Влизане в НАТО 
Определени гаранции за членство в НАТО се разглеждат в Киев като единствения начин да се предотврати нова руска атака. Андрий Йермак, началник на кабинета на Зеленски, наскоро каза, че поканата на Украйна за членство в НАТО е част от печеливш план и призова съюзниците да игнорират руските заплахи за ескалация. 

Но скоро няма да е лесно да получите ясна покана. Въпреки че НАТО каза, че Украйна е на път да се присъедини един ден, няма график и скептиците към членството включват Съединените щати и Германия. 

Вместо това Киев започна да подписва 20 двустранни споразумения с различни съюзници, насочени към създаване на по-силни връзки за сигурност, но това все още не са гаранциите за сигурност, които предоставя членството в НАТО. 

Шансове за успех: 1 


2. Защита на украинското въздушно пространство 
Практичен ход би бил да се доближат западните съюзници до фронтовите линии – особено Полша и Румъния – за да използват своята въздушна отбрана, за да свалят руски дронове и ракети над Западна Украйна. 

Засега това е проблем, защото съюзниците се притесняват да не влязат в пряк конфликт с Русия. 

Това предизвика възмущение в Киев, тъй като дипломати предположиха, че САЩ използват противовъздушната си отбрана, за да свалят идващи ирански ракети. Киев призовава за същата решителност за защита на Украйна от руски въздушни удари. 

Шансове за успех: 1 

Свързан проблем е убеждаването на съюзниците да изпратят повече системи за противовъздушна отбрана, които украинската армия може да разположи сама, като новите Patriot и френско-италианските системи SAMP/T. Въпреки обещаващите изявления през лятото, доставките намаляха, но обещанията продължават. 

Шансове за успех: 4 

3. Право на нападение в рамките на Русия 
Както той изясни на срещата си със Стармър и Рюте, Зеленски категорично подкрепя разглеждането на ограниченията на Украйна върху атаки с дарени оръжия срещу цели в Русия. Въпреки подкрепата на Рюте, основните съюзници се опасяват, че допускането на дълбочинни удари може да предизвика разширена война или дори руски ядрен отговор. 

Шансове за успех: 1 


4. Повторно отваряне на въпроса за ракетите Taurus 
САЩ, Обединеното кралство, Франция и Италия са доставили на Украйна ограничени доставки на ракети с голям обсег – и не искат те да бъдат използвани в Русия. Германия упорито отказва да достави своите мощни крилати ракети Taurus. 

Въпреки натиска от коалиционните му партньори да промени позицията си, отговорът на Шолц беше последователно и категорично „не“. 

Въпреки че Берлин има около 1, 4 милиарда евро в това, което твърди, че са нови средства за пакета за подкрепа на оръжията, има малък шанс Зеленски да спечели промяна на мнението за ракетите Taurus в Берлин в петък. 

Шансове за успех: 1 

5. Собствена оръжейна индустрия 
Украинското правителство също така иска да съсредоточи инвестиции в собствената си оръжейна индустрия, което ще даде тласък на икономиката му и ще й осигури оръжия, които може да използва срещу Русия, без да притеснява съюзниците. 

Отбранителни компании като Rheinmetall, Namo и Saab вече са се съгласили с някаква форма на местни програми за производство на артилерия и бронирани превозни средства. Дания, Канада и Литва също дават директни поръчки на украински компании. 

Зеленски каза в понеделник, че планът е да се повдигне въпросът по време на съботната среща в Рамщайн. 

Шансове за успех: 5 

 


 
 
 

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар